Naravna dediščina
- Podrobnosti

Zaradi njega mnogi ljudje obiščejo Dobrno. Poleti nas navdušuje z naravno svežino in hladom, ki je povsem nekaj drugega kakor umetne klima naprave. Je dominantna danost Dobrne, njen dragocen biser nenadomestljive naravne dediščine. Parki so podoba človekove želje, da bi urejal naravo in Dobrna je bila med prvimi zdraviliškimi kraji, ki so imeli svoj park.
Začetki…
- Podrobnosti

Še naprej od graščine Dobrnica je na desni strani ceste, malo pred odcepom v jamo Ledenico, kneippov vrelec zdravja v obliki studenca. Načela Sebastiana Kneippa o naravnem zdravljenju temeljijo na uporabi naravnih zdravilnih sredstev, če pa vas zanima, kako bi se "kneippanja" pravilno in kompleksno lahko lotili tudi sami in si tako povrnili izgubljeno…
- Podrobnosti
Potoček Drenovec se čez skalne previse in slapa Drenovec pri jami Ledenici zliva v hudourniško Dobrnico. Je živ primer bogatega vodnega bogastva Dobrne in njene okolice, seveda to ne velja za sušno obdobje. V posebnem vodniku Poti Dobrne celo piše, da je področje potoka Drenovec bogato z gobami.…
- Podrobnosti

Nedaleč stran od graščine Gutenek (dvorec Dobrnica) proti Hudičevem grabnu se nahaja jama Ledenica. Ob cesti je lepo označeno, kje jo najdete in kako priti do nje. V kamniti strmini so v daljni preteklosti naravno jamo apnenčastega izvora razširili in spremenili v skladišče ledu za hlajenje piva iz pivovarne v graščini Dobrnica. Kasneje je služila za…
- Podrobnosti
Iz središča Dobrne je do ozke, približno kilometer dolge soteske hudournega potoka Dobrnice pol ure hoje oziroma dva kilometra poti. Soteska je dobila ime po Zlodejevi kmetiji na Klancu, ki je dala ime tudi hribu Zlodejeva reber. Ime je res nekoliko srhljivo, a sodobnemu človeku morda zaradi tega še privlačnejše. Tudi z vidika bližnjega srečanja z…
- Podrobnosti

Iz Dobrne se usmerimo proti vili Ružički, nadaljujemo pot do graščine Gutenek ter mimo jame Ledenice in nekdaj delujočega gostišča Hudičev graben do razpotja. Tu nas smerokaz usmeri proti domačiji Šumečnik, kjer je tik pod stanovanjsko hišo 4 m visoko slapišče s tolmunom, ki le za kratek čas ustavi vodo, da potem zdrsne po še enem nižje ležečem slapišču…
- Podrobnosti

Dolina Daje je ena najlepših planjav Paškega Kozjaka, do katere se pride po poti, ki nas vodi čez Brdce na Paški Kozjak. Ob cesti in skalnatih robovih spomladi cveti volčin, julija in avgusta šentjanževe rože, robide in maline, proti jeseni pa robove pordečijo plodovi grmičaste jerebike. Z Daj se odpira prekrasen pogled na Ostrico in najvišje sleme Paškega…
- Podrobnosti
Od zahoda proti vzhodu se Karavanke jezičasto zaključujejo v gorski masiv, ki mu pripada osrednje mesto v severovzhodni Sloveniji - Paški Kozjak.
Stisnjen v dve slemeni, kakor dve gubi, porasel z bogatimi gozdovi in prekrit s travnatimi planotami v svojih razpotjih radovednemu popotniku odkriva etnološke bisere nekdanjih časov ter bogastvo živalskega in…
- Podrobnosti
Koška ura je visoka skala, neke vrsta sončna ura, po kateri so se orientirali krajani naselja Klanc. V poletnem času, približno ob petih popoldne, je senca na skali dosegla določeno mejo, kar je pomenilo, da je čas za malico delavcem na poljih in travnikih.…